Kontaktujte nás:

tel.: 0907 910 896
e-mail: stromis@vlachovo.eu

Adresa:

Občianske združenie Stromíš
Letná 71
049 24 Vlachovo


Darujte nám svoje 2% z dane

Aj vy môžete darovať svoje 2% z dane Folklórnemu súboru Stromíš... viac

Súčasnosť

Folklórny tanečno – spevácky súbor Stromíš vznikol v decembri 1967, ako národopisná skupina Matice slovenskej vo Vlachove. Založil ho učiteľ Juraj Kováč s cieľom zachovať zvykoslovie, spevy, tance, detské hry i ľudový spev obyvateľov Vlachova. Z rôznych návrhov na pomenovanie folklórnej skupiny bol prijatý názov Stromíš, podľa najvyššieho vrchu v chotári obce.

V súčasnosti folklórna skupina Stromíš pracuje pri Občianskom združení Stromíš, ktorého predsedníčkou je Ing. Natália Jergová, PhD.

Počas svojej 40 ročnej histórie súbor vystupoval nielen na Slovensku, ale môže sa pochváliť aj účinkovaním v zahraničí: Rusko, Ukrajina, Maďarsko, Srbsko, Česko a najnovšie vo Francúzsku, minulý mesiac na Majálese Slovákov žijúcich v Paríži.

FS Stromíš má okrem tanečnej zložky aj zložku spevácku. Do repertoáru tanečnej zložky patria gemerské tance. Ženská spevácka skupina pod vedením Mgr. Juraja Kováča zachováva vlachovské piesne od ťahavých svadobných, až po rezké prekáračkové.

Ako spevácka skupina vystupuje s pásmom Priadky u Šafárov a zúčastňuje sa aj svadieb s programom Zavíjanky.Počas roka zachováva vo Vlachove zvyky: Jozefovské spevy , Rusadlie, Oblievačka, Vlachovský jarmok,Hostina a Gubajka.

Po úspešnom konkurze predsedníčka Mgr. Martina Gálová vedie i detský súbor v  Základnej škole vo Vlachove.

MOTTO:

Slováci boli odjakživa ťažko skúšaní, ale hudba, folklór a odkazy našich predkov zdvíhali našich ľudí zo zeme bez rozdielu, či to bol Rusín, Slovák, Róm.

Dôležité je uvedomiť si, že každý človek si je rovný. Pretože všetci sme tu na tejto Zemi len na krátkej návšteve.“

© 2010 - 2013 Občianske združenie Stromíš
Všetky práva vyhradené

Vytvorilo: inMAD Design